Knihy na téma bondage

Západní bondage

Většina knížek o západní bondage je v angličtině, ale obsahují názorné obrázky s postupy vázání, takže jsou přínosné i pro neangličtináře. Nicméně v některých pasážích nemusí být obrázky dostatečně výstižné nebo text může obsahovat důležité informace, které bez porozumění textu zůstanou neodhaleny. Většinu knížek je možné koupit v zahraničních internetových knihkupectvích, např. amazon.com. Je možné je koupit i v českých internetových knihkupectvích specializovaných na dovoz knížek ze zahraničí, nicméně až několikanásobně předražené.

Přestože názvy některých knížek obsahují slovo Shibari nebo Japanese Bondage, zpravidla nepopisují přímo japonskou bondage v klasickém pojetí (Shibari). Je možné spíše mluvit o bondage více či méně blízké japonskému stylu.

Chanta Rose: Bondage for Sex

Asi nejlepší knížka o západním stylu bondage v pojetí, které je prezentováno na těchto stránkách. Autorka pracovala několik let pro hogtied.com. Více na www.bondageforsexguide.com.

Midori: The Seductive Art of Japanese Bondage

Vůbec jedna z prvních instruktážních knížek o svazování. Dodnes patří mezi jednu z nejlepších.

Lee "Bridgett" Harrington: Shibari You Can Use: Japanese Rope Bondage and Erotic Macramé

Přehledná instruktážní knížka pro začátečníky.

Showing You The Ropes by Two Knotty Boys a Two Knotty Boys Back on the Ropes

Knížky Two Knotty Boys popisují v papírové podobě mnoho z instruktážních videí, které Two Knotty Boys zveřejňují zdarma na svých stránkách.

Japonská bondage

Arisue Go: Kinbaku Mind and Techniques

Z japonských knížek o bondage bych doporučil kteroukoliv knížku od Arisue Go. Obzvláště bych vyzdvihnul knížky Arisue Go's Kinbaku Mind and Techniques 1 a Arisue Go's Kinbaku Mind and Techniques 2 (Floor Works 1), přičemž ke druhé z nich je i DVD. V budoucnosti by měla přibývat další pokračování této série. Je možné mít sice mírné obsahové výhrady, nicméně jedná se o první anglicky psané knížky (i DVD) o japonské bondage.

Knížky je možné objednat na stránkách JUGOYA, poštovné činí zhruba 400 Kč.

Douglas Kent: Complete shibari 1 a 2

Dvojice knížek z roku 2010 zabíhající více do hloubky svazování než většina ostatních knížek. S jistými výhradami lze tyto knížky použít k naučení se základních technik japonské bondage. Více na www.completeshibari.com.