Jak nakupovat v zahraničí?

Jak jsem již zmiňoval na předchozích stránkách, mnoho BDSM pomůcek je lepší koupit v zahraničních internetových obchodech, respektive ošetřené jutové nebo konopné provazy lze koupit pouze v zahraničí. Mnoho lidí se zbytečně obává nakupovat za hranicemi ČR. Tady je malý návod...

Jazyková bariéra

Pokud neovládáte jazyk, ve kterém je rozhraní zahraničního obchodu, můžete použít online překladač Google Translate. S jeho použitím by neměl být problém zvládnout nákup ani v japonském obchodě.

Platba

K nákupům bývá potřeba embosovaná karta Visa/MasterCard. Dnes již naprostá většina obchodníků používá bezpečné platební brány nebo alespoň zabezpečený přenos údajů o platební kartě. Není potřeba se bát zneužití kreditní karty. Riziko zneužití těchto údajů sice existuje, ale je menší než například při běžné platbě kartou v kamenném obchodě s bezdrátovým terminálem platebních karet.

Další, pro zákazníka ještě bezpečnější metodou, je platba pomocí služby PayPal. Na internetu naleznete mnoho českých návodů k jeho používání.

Poštovné

Poštovné z USA bývá zpravidla mezi 350-1000 korunami. Pokud chcete ušetřit za poštovné, je možné využít služeb přeposílání balíků Shipito. Dostanete přidělenou adresu v USA, na kterou si necháte poslat zakoupené zboží a následně vám jej přepošlou do ČR. Kromě možnosti výběru levnějšího poštovního tarifu umožňuje také zkonsolidovat balíky z více obchodů a platit tak poštovné do ČR pouze jednou. Navíc je tímto způsobem možné obejít omezení některých obchodů, které nezasílají na adresy mimo USA. Při zasílání zboží v rámci USA bývá velmi často nulové poštovné - pak platíte pouze poštovné z USA do ČR. Na druhou stranu je potřeba vybrat správný sklad, kam vám zboží zašlou, protože při nákupu v rámci jednoho státu musí prodejce navíc účtovat Sales tax ve výši 5-10 %.

Celnice, clo a DPH

Balíky ze zemí Evropské unie nejsou proclívány a putují přímo k adresátovi. Každý balík ze zemí mimo EU přijde nejdříve na celnici. Ta z deklarované hodnoty včetně poštovného vyměří clo (v řádu několika procent) a DPH, které následně vybírá pošta od adresáta při doručení. Clo a DPH není vyměřováno pro balíky se zbožím, které je zasláno zpět do ČR z opravy (je-li vyplněna správně průvodka balíku).