Proč bondage?

Proč se lidé věnují bondage, lépe řečeno, co z toho maji? Důvodů může být mnoho. Níže se pokusím naznačit některé z motivů, které je k tomu vedou. U většiny lidí se budou tyto motivy různě prolínat.

Bezmocnost

Spoutáním lze člověka učinit více či méně bezmocným. Důkladným spoutáním lze člověka učinit naprosto bezmocným. Bezmocnost může navodit některé z následujících pocitů:

Osvobození

Bezmocnost může odprostit od zábran a odpovědnosti, které zažíváme ve svém běžném životě. Například starosti z uplynulého dne je možné hodit za hlavu, protože po dobu spoutání ztrácíme veškerou odpovědnost, protože nemáme možnost jakkoliv konat. Nebo spoutáním opadnou zábrany, ke kterým jsme byli vychováni, nebo které jsme za svůj život získali.

Relaxace

Ponořením se ještě hloubějí do předchozích pocitů je možné přejít k relaxaci. Nemožnost hýbat se vytváří podmínky pro koncetrování mysli. Tento efekt může být ještě posílen smyslovou deprivací.

Submisivita

Spoutání může mít více psychologický význam (v některých případech až symbolický). Takové spoutání nemusí být vždy dokonalé, protože slouží k vyjádření lépe řečeno "stvrzení" submisivní postavení spoutané osoby. Spoutání tak může mít symbolickou (a běžně i praktickou) stránku předání kontroly dominantovi. To sebou může také přináše pocit bezpečí - jsem spoutaná = jsem v péči svého pána, tudíž v bezpečí.

Estetiká bondage

Mnoho lidí přitahuje estetická stránka (nejčastěji) provazové bondage. Provazy lze zvýraznit některé křivky, zachytit lidské tělo v neobvyklé poloze nebo rovnou vytvořit živou sochu - umělecké dílo. V tomto vyniká především japonská bondage, kterou lze považovat až za uměleckou formu.

Bojovná bondage

Pod tímto názvem se neskrývají zápasy spoutaných osob, ale touha spoutané osoby bojovat se svými pouty. Vysvobození se z pout je pro spoutaného výzvou.

Bolest

Bondage může být použitá i k samotnému působení bolesti, i když toto užití je vcelku výjimečné.

Fetiš

Bondážové pomůcky mohou být pro spoutanou osobu fetišem, kdy samotný fetiš je důležitější než celkové spoutání. Mezi takové fetiše patří roubíky, latexové i kožené spací pytle, svěrací kazajky, atd.

Erotické hry

Spoutání je nedílnou součástí některých erotických her jako např. únosce a obět nebo policista a vězeň. Pouta jsou v těchto důležitým nástrojem pro uvedení fantazie do reality.

Erotická funkce bondage

Zejména v japonské bondage jsou v průběhu svazování používány provazy k jemnému úvodnímu dráždění subinky. Dotek provazu, je-li citlivě proveden, může pomoci navodit atmosféru a očekávání následujícího.

Zajímavé může být také umístění uzlů provazů na citlivá místa, např. u tzv. provazových kalhotek, i když zde většinou skutečnost nenaplní očekávání.

Technická omezení pohybu

Někdy slouží spoutání čistě k omezení pohybu aniž by spoutaného bondage jakkoliv přitahovala. Používá se zejména v případech, kdy je nutné zajistit spoutanou osobu před útěkem (lechtání) nebo neúmyslným pohybem, kterým si může sama sobě uškodit (spanking).

Fetišismus novoty

Někoho přitahují k bondage nové zážitky. V poslední době byla bondage populární také z důvodu její propagace v trendových časopisech. Zájem o bondage bývá v takových případech spíše krátkodobý.