Provazy vhodné pro japonskou bondage

Materiál

Nejčastěji se pro japonskou bondage používají jutové provazy. Vyrábí se téměř výhradně jako kroucené (stáčené) ze tří vláken. Provazy jsou speciálně ošetřené, takže nejsou tak kousavé a nepříjemné jako běžný jutový provaz, který lze koupit v obchodě. Navíc jsou po ošetření i výrazně flexibilnější.

Oproti syntetickým provazům má juta menší pravděpodobnost popálení při rychlém pohybu provazu po kůži a výrazně lépe drží uzly. Technicky vzato japonská bondage nespoléhá na uzly, ale důležitá je frikce mezi provazy (tj. nekloužou po sobě), která je drží tam, kde mají být.

Oproti bavlněným provazům se juta pouze minimálně protahuje pod zátěží a lépe se pracuje s jejími uzly (zejména při rozvazování).

Velmi blízké jutě jsou konopné provazy, které jsou světlejší a těžší, takže se s nimi malinko hůře pracuje. Mají oproti jutě téměř dvojnásobnou pevnost, což se může hodit pro závěsnou bondage.

Délka

Standardní délka provazu pro japonskou bondage je 7-8 metrů. Pro rozměrnější západní postavy je vhodnější délka 8-9 metrů. Provaz se zásadně používá přeložený napůl, takže se běžně pracuje s délkou 3,5-4,5 metru. Je-li potřeba delší provaz, je možné jednoduše navázat další provaz.

Z praktického hlediska je vhodné mít navíc několik kusů provazu délky 3-4,5 metru pro různá pomocná vázání, např. pro přivázání k posteli.

Počet provazů

Na jedno svázání se obvykle použije více než jeden provaz výše uvedené délky. Například pro základní Takatekote se používají minimálně 2-3 provazy. Obvykle se doporučuje mít v zásobě alespoň 6 provazů délky 8 metrů, pro závěsnou bondage je lepší mít 12 provazů, i když nejsou vždy všechny použity naráz.

Tloušťka

Nejvhodnější tloušťka provazu je 6 milimetrů. Někdy se používá i tloušťka 4-5 milimetrů, ale je nutné tomu přizpůsobit vázání a je hůře použitelný pro jakoukoliv závěsnou bondage, protože nedokáže tělu poskytnout dostatečnou oporu a často nemá ani dostatečnou nosnost. Provaz tlustší než 8 milimetrů se používá jen zřídka.

Zakončení

Provaz je vhodné zakončit obyčejným jednoduchým uzlem, který na konci provazu slouží jako určitá brzda proti vyklouznutí provazu. Na konci úvazů se zpravidla nepoužívá ambulanční uzel, ale jednoduchý uzel nebo přeložení přes jiné provazy, které drží díky této brzdě.

Způsob používání

V japonské se téměř vždy pracuje s provazem přeloženým napůl. Zpravidla se několikrát obmotá okolo části těla a zajistí jednoduchým uzlem. Poté se již pracuje jen s jedním koncem zdvojeného provazu (tj. ta část provazu se dvěma volnými konci).

Smotávání provazu

Pro rychlé zahájení vázání je vhodné mít provaz speciálně smotaný, abyste na začátku nemuseli hledat prostředek provazu, ale měli jej hned připravený. Video návody na smotání provazu najdete na Rope-topia.com.

Prodloužení - navázání dalšího provazu

Nestačí-li jeden provaz na celý úvaz (a málokdy stačí), navazují se přímo 2 provazy na sebe. Na novém provazu se udělá liščí smyčka, protáhne se přes oba konce předchozího provazu a zatáhne. Tady je důležité, aby konce byly zakončeny uzly, které zabrání vyklouznutí navázaného provazu. Video návod najdete na rope-topia.com.