Péče o provazy

Olejování jutových provazů

Jutové provazy je vhodné čas od času naolejovat speciálním olejem jako je např. Camellia Japonica (Tsubaki olej). Prodlouží se tím jejich životnost.

Lehké čištění

Jednoduchou metodou čištění lehce zašpiněných provazů je protáhnutí provazu mírně navlhčeným hadříkem.

Praní

Více zašpiněné provazy je vhodné vyprat v pračce. Provaz volně smotejte, v jednom bodě svažte provázkem dohromady a vložte do síťovaného pytlíku na praní jemného prádla. Zvolte šetrný program praní a perte na 40 stupňů s poloviční dávkou tekutého pracího prášku nebo i bez něj. Zvolte co nejvyšší počet otáček odstřeďování, aby se z provazů dostalo maximum vody.

Před praním se ujistětě, že v pračce nezůstaly zbytky nečistot nebo pracího prášku. Poprvé je vhodné si vyzkoušet účinky praní na jednom provazu místo vyprání všech provazů najednou.

Jutové a konopné provazy

Po vyprání je nutné provazy sušit napnuté. Bez jejich napnutí se zvětší průměr provazů a více se otevřou. Příliš silným napnutím se provazy příliš protáhnou a zmenší se jejich průměr. Provazy s pevným kroucením je nutné napnout silou jako silná dívka, provazy s volným kroucením jako slabá dívka.

Jutové a konopné provazy perte výše uvedeným postupem pouze je-li to nutné. Pravidelné praní může omezit jejich pevnost a životnost.

Rozvolňování pramenů provazů

U některých typů jutových průvazů se běžně jejich používáním rozvolňují a posouvají jednotlivé prameny a v provazu tak vznikají na první pohled viditelné nepravidelnosti. Takové provazy vyžadují speciální údržbu po každém cca 5-10 náročnějším použití.

Provazy je vhodné udržovat následujícím způsobem: