Provazy vhodné pro západní bondage

Materiál

Pro západní bondage je možné použít téměř jakékoliv provazy. Nejčastěji se používají kroucené (stáčené) konopné provazy. Oblíbené jsou i bavlněné a syntetické provazy (nutno však brát zřetel na omezení vyplývající z jejich nevýhod).

Konopné provazy bývají speciálně ošetřené, takže jsou výrazně příjemnější než běžný konopný provaz, který lze koupit v obchodě. Provazy je možné koupit také v jiných barvách než přírodní hnědé. Jutové provazy jsou použitelné stejně dobře jako konopné.

Pro úplné začátky mohou postačovat i bavlněné provazy, které jsou příjemné na dotyk a dají se relativně lépe sehnat než ošetřené jutové nebo konopné provazy. Nevýhodou bavlněných provazů je horší rozvazování uzlů.

Délka a počet provazů

Pro západní bondage doporučuji používat provazy následujících délek:

Pro větší postavy jsou vhodnější ještě o něco větší délky.

Není vhodné mít mnoho provazů různých délek, protože výběr provazu správné délky pak přestává být intuitivní a rychlý.

Tloušťka

Doporučuji používat provazy tloušťky 6 milimetrů, maximálně 7 milimetrů. Tenčí se příliš zařezávají do kůže, tlustší vytváří velké a nevzhledné uzly, kterým je nutné přizpůsobovat vázání.

Zakončení

Provaz je možné zakončit jakýmkoliv způsobem. Není nutné používat zakončení uzlem, protože západní bondage nepoužívá na rozdíl od japonské bondage konec provazu jako brzdu.

Způsob používání

Téměř vždy se pracuje s provazem přeloženým napůl. Se zdvojeným provazem se pracuje rychleji a pohodlněji než s celou délkou provazu. Postup: přiložte volné konce provazu k sobě a najděte střed provazu. (Praktické může být vyznačit si střed provazu například barevnou nitkou, ale není to moc běžné.) Od tohoto konce provazu se začíná pracovat. Zpravidla se jedenkrát obmotá okolo části těla a zajistí se liščí smyčkou. Poté se již pracuje jen s jedním koncem zdvojeného provazu (tj. ta část provazu se dvěma volnými konci).

Prodloužení - navázání dalšího provazu

Nestačí-li jeden provaz na celý úvaz (a většinou nestačí), je možné jej prodloužit navázáním dalšího provazu. U západní bondage se s novým provazem udělá liščí smyčka okolo některého z předtím uvázaných provazů. Původní provaz se zajistí uzlem na vhodném místě. Nenavazují se tedy přímo 2 konce na sebe.