Provazy vhodné na bondage

Výběr provazů vhodných pro bondage není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Mnoho lidí dokáže zarytě obhajovat svoji volbu typu, tloušťky i délky provazu. Někdo preferuje tlusté syntetické provazy (u nás nejčastěji polyamidové), jiný bavlněné, někdo preferuje provazy mnoha různých délek odlišených pomocí barevných značek, atd.

Na této stránce naleznete obecný popis materiálů, typů a způsobu zakončení provazů. Více o provazech vhodných pro daný styl bondage naleznete na stránkách:

Materiál

Mezi důležité vlastnosti jednotlivých materiálů provazů patří:

Polyamid a další syntetické materiály

Syntetické (nejčastěji polyamidové) provazy bývají jemné, měkké a hladké, díky čemuž jsou pohodlné a neodírají kůži, a to ani při zápasení s provazy. Díky své pohodlnosti jsou také vhodné pro začátečníky. Vyrábí se v různých barvách i barevných kombinacích, z nichž nejčastější je bílá. Jsou také voděvzdorné a mohou být používány ve sprše nebo bazénu, aniž by silně nasákly. Je možné je prát.

Nevýhody: špatně drží uzly, nízká rychlost pro popálení, mírně se protahují, některé typy těchto provazů mohou být nepříjemné na dotyk.

Bavlna

Bavlněné provazy jsou vhodné pro začátečníky. Jsou relativně jemné (ještě více po vyprání) a mají vysokou rychlost pro popálení, takže se nemusíte bát, že svému partnerovi ublížíte při rychlém tažení provazu.

Nevýhody: horší rozvazování uzlů, silně se protahují a mají nízkou nosnost, takže absolutně nejsou vhodné pro závěsnou bondage. Ze všech materiálů vydrží nejméně.

Len

Lněné provazy bývají příjemně hladké. Zpravidla mají nejvyšší odolnost a nosnost z přírodních provazů. Nevyžadují speciální opracování, a proto bývají levnější než juta nebo konopí. Jsou vhodné pro začátečníky.

Nevýhody: jsou hodně tuhé a tvrdé.

Konopí

Konopné provazy, tak jak je prodávají v běžných obchodech, jsou kousavé, tvrdé a nepříjemné jen při pomyšlení na obmotání těla těmito provazy. Konopné provazy ošetřené speciálním postupem jsou úplně jiné - příjemnější a měkčí. Zpočátku mohou být stále mírně kousavé, ale po čase i tato kousavost zmizí. Vyrábí se téměř výhradně jako kroucené (stáčené).

Ošetřené konopné provazy velmi dobře drží uzly, mají malou pravděpodobnost popálení při rychlém pohybu provazu po kůži, mají vysokou nosnost a malou průtažnost. Mnoha lidem se rovněž líbí pro jejich tradiční vzhled i vůni.

Nevýhody: Nutnost speciálního ošetření. I po ošetření z nich částečně odstávají krátká vlákna. Někomu se nemusí líbit jejich vůně. Při závěsné bondage se mohou uzly příliš dotáhnout - je nutné tomu mírně uzpůsobit techniku vázání.

Juta

Neošetřené jutové provazy jsou ještě nepříjemnější než konopné. Po důkladném ošetření a delším používání jsou však dostatečně jemné a příjemné. Oproti konopným provazům jsou lehčí a lépe se s nimi pracuje. Vyrábí se rovněž výhradně jako kroucené (stáčené). Vlastnosti jutových provazů se hodně liší podle struktury, míry stočení a z ní vyplývající tuhosti, jutových vláken a zejména opracování.

Nevýhody: Při používání se z jutového provazu mérně "práší", tj. odlétávají malé kousky vláken (není vhodné tak vázat např. na černé oblečení). Nutnost speciálního ošetření. I po ošetření z nich částečně odstávají krátká vlákna a zpočátku jsou trochu kousavé. O něco málo nižší nosnost než konopí.

Způsob splétání

Podle použité techniky pletení se rozlišují následující typy provazů:

Zakončení

Provaz je vhodné zakončit jedním z následujících způsobů, aby se netřepil:

Tloušťka

S užším provazem se o něco lépe pracuje a především uzly jsou s ním menší a estetičtější. Na druhou stranu se více zařezává do kůže, což je nutné kompenzovat větším počtem omotání.

Tlustší provaz je sice pohodlnější na těle svázané osoby, protože má větší plochu, ale nevýhodou jsou nevzhledné a objemné uzly, které mohou být pro svázanou osobu velmi nepohodlné. Při práci s provazy většího průměru je zapotřebí přizpůsobovat styl vázání těmto omezením.

Ošetření konopných a jutových provazů

Běžný jutový (i konopný) provaz, který lze koupit v hobby marketu nebo provaznictví je velmi kousavý a nepříjemný na dotyk. Aby bylo možné provaz přiložit na kůži, speciálně se ošetřuje. Stručný postup:

  1. vyvařit ve vodě
  2. usušit (provaz by měl být při sušení dostatečně napnutý)
  3. nad sporákem opatrně opálit jemná vlákna
  4. natřít speciálním olejem nebo krémem (např. norkový olej pro konopné provazy, Camellia Japonica pro jutové provazy, atd.)

Výrazně jednodušší je koupit provaz již takto ošetřený ve speciálních obchodech.