Japonský vs. západní styl bondage

Provazová bondage má mnoho stylů. Od amatérských přes pragmatické západní pojetí až po japonskou školu bondage.

Západní styl

Západní styl je reprezentován zejména pragmatickou bondage prezentovanou na většině komerčních bondage serverů jako insex.com nebo hogtied.com. Používá nejčastěji konopné provazy. Na počátku je téměř vždy uvázána liščí smyčka (prusíkův uzel). Další vázání může připomínat japonskou bondage. Z uzlů se používá prakticky jen liščí smyčka, jednoduchý a ambulanční uzel.

Tento styl je nenáročný na uzly, je rychlý a efektivní.

Kdekoliv je na těchto stránkách zmiňován západní styl bondage, je tím myšlen právě tento styl.

Fusion (Neobari, Two Knotty Boys a podobné)

Jeden z aktuálně populárních stylů bondage na západě propagují Two Knotty Boys. Jedná se o velmi estetickou podobu bondage, ale je dosti komplikovaná. Například na svých stránkách mají návod k 20 různým typům uzlů. Používají syntetické nebo bavlněné provazy různé délky a širšího průměru. Tento styl se často nazývá jako fusion, občas také jako neobari.

Japonská bondage (Shibari, Kinbaku)

Nejpokročilejší formou provazové bondage je japonská bondage. Slovo nejpokročilejší jsem si dovolil použít z důvodu, že japonská bondage má za sebou několik desetiletí vývoje, protože na rozdíl od západních forem se japonská bondage vyvíjí a zdokonaluje, a to jak po stránce estetické, tak po stránce bezpečnosti. Rozdíl je také v pojetí, kdy provaz není až tak nástrojem spoutání vzpurné oběti, ale prostředkem komunikace.

Z technického hlediska se japonská bondage skládá z mnoha standardních vzorů, které je možné se naučit, oproti více volno stylové západní bondage.

Pro japonskou bondáž se rovněž používá termín Shibari nebo více či méně správně Kinbaku. (Mimochodem západní svět často nekorektně používá slovo Shibari pro bondage, která nemá s japonskou bondage nic společného. Na druhou stranu, v Japonsku začínají přebírat anglické slovo bondage místo používání slova Shibari.)